Målet med dagens dugnad var å flytte G3-vogna inn på den delen av skinnene som allerede hadde fått malingssøl på seg. For å få plass var vi avhengig av å flytte T4-vogna, enten til det tredje sporsettet vi har (ville krevd kranbil) eller å skyve den videre mot Rettenveien. Problemet var bare at sporet ikke var langt nok. Løsningen ble å forlenge sporet med 5 meter. Vi hadde noen originalsviller fra Strømmen sidebane og tre stk. 5 meters skinner liggende.
Med hjelp av tømmertralla vår fikk vi buksert dette på plass. Først flyttet vi T4-vogna og deretter G3-vogna. Jernbanevogner på henholdsvis 10 og 7,5 tonn er ikke akkurat noen man bare dytter avgårde, spesielt ikke i motbakke, men med firskåren talje og wirejekktalje fikk vi vognene på plass.
Samtidig som dette pågikk, drev Tor W. og Trygve N. og grovkappet plankene som skal bli til gulv på flatvogna. Siden dette er nyimpregnerte materialer rett fra Løten Bygdesag, må disse tørke først. I dag la vi bare plankene løst oppå vogna og så får vi skru dem fast utpå våren en gang.
PS. Været var upåklagelig med opphold og litt sol, +7 grader.
De fleste bildene er tatt av Anne Olsen med Tore Pers kamera.
Det er jammen tungt å legge jernbanespor
En siste finjustering av sporvidden - 1435 mm
Da er alt klart for å begynne å trekke, men først måtte bremsene løses ut med spett
T4-vogna på plass. Bjørn Gunnar låser av hjulene slik at den blir stående i ro
Så var det klart for å trekke G3-vogna på plass
.. men her støtte vi på et problem. Det var ikke lett å forsere denne humpen
Løsningen ble å bruke wirejekketalje - 2 ganger for å få over begge hjulsettene
Sagmannskapet i full sving med å kappe gulvplank
30 m2 med gulvplank til T4-vogna
Fra Løten Bygdesag som forøvrig har levert alle materialene til viadukten.
Forløpig legges plankene bare løst oppå vogna
Det har blitt en flott vogn som vi gleder oss til å vise fram til publikum
Et komplett byggesett til 28 meter med jernbaneviadukt, tegnet av Robert Stephenson i 1852 og re-tegnet av Aas-Jakobsen i 2019